چگونه از سایه ها در عکس پرتره استفاده کنیم

creative-lighting-portrait-photography-03-lenzak2

چگونه از سایه ها در عکس پرتره استفاده کنیم

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

پرتره هایتان را با اضافه کردن اشکال سایه ها زنده کنید. در این آموزش به شما خواهیم آموخت که چگونه برای استفاده خلاقانه از سایه ها در عکاسی پرتره، نورپردازی درستی انجام دهید.

یک راه عالی برای ایجاد پرتره های متفاوت، استفاده از سایه ای حجیم با مرزهای قابل تشخیص در پشت سوژه است. این تکنیک پرتره های جذابی خواهد ساخت و محل خوبی برای اجرای خیالپردازی هایتان است.

ایده کار اینست که سیلوئتی (ضدنور) بسازید که مدل شما با آن ارتباط برقرار کند، که این سیلوئت می تواند شیئی باشد که انگار سوژه آن را در دست گرفته است (مانند عکس فوق) یا بصورت شیء ترسناکی باشد که سوژه از آن فرار می کند. شما همچنین می توانید از فیلم نوآرها (film noir – یک اصطلاح سینمایی برای توصیف درام های جنایی و بدبینانه هالیوودی) الهام بگیرید و برای مثال سایه میله ها را روی او بیندازید.

از آنجا که این نوع عکاسی، به شرایط کم نور و با کنتراست (تضاد) بالا نیازمند است، این تکنیک همواره متمایل به تم های شیطانی مانند دست یا شیئی که سوژه را دنبال میکند خواهد بود. با این حال می توان سناریوهای معمولی مانند استفاده از اشیائی در دسترس مثل چتر را در دستور کار قرار داد.

قدم اول، انتخاب مکان مناسب است. شما برای نشان دادن سایه ها نیاز به یک دیوار سفید یا خاکستری روشن بزرگ به عنوان پس زمینه دارید. هیچ گونه نور مستقیم خورشید نباید دیوار مورد نظر را روشن کند به این دلیل که سایه ها را تضعیف می کند.

وقتی محل مورد نظر را پیدا کرده و سوژه و وسایتان را مستقر کردید، نیاز به نور خواهید داشت. یک فلاش اکسترنال برای این پروژه کافی است، با اینحال استفاده از یک نور پیوسته قوی به جهت اینکه سایه اش همواره نمایان است، ساده تر خواهد بود.

سپس می توانید سایه را بزرگ و کوچک کرده و نقش یک کارگردان را برای مدل و سایه داشته باشید.

چگونه سایه را وارد عکس پرتره بکنید

پس زمینه سفید و خالی

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

اولین چیزی که احتیاج دارید یک دیوار خالی است. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی بر روی دیوار برای مدل و سایه در بالای سر سوژه وجود داشته باشد. به طور تقریبی ارتفاع دیوار باید دو برابر مدلتان باشد. همچنین لازم است عرض دیوارتان نیز کافی باشد تا عکس نهایی در هم ریختگی و عوامل حواس پرتکن نداشته باشد.

نور کلیدی

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

برای ایجاد سایه نیاز به یک منبع نور قوی دارید. ما از یک فلاش SB-910 Speedlight نیکون استفاده کرده ایم، اما شما از هر نور پرقدرتی می توانید استفاده کنید. اگر از فلاش اکسترنال استفاده می کنید، حالت ریموت آن را فعال کنید تا بتوانید آن را در محلی غیر از روی دوربین قرار دهید. سپس کانال و گروه آن را با استفاده از دکمه های پشت آن با دوربین جور کنید.

تعیین فاصله

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

ممکن است تعیین محل و اندازه دقیق سایه اندکی دشوار باشد و نیاز به سعی و خطا داشته باشید. هر چه شیء مورد نظرتان به منبع نوری نزدیک تر باشد، اندازه سایه بر روی دیوار بزرگ تر خواهد شد. لازم است که مدل را در جلوی دیوار قرار دهید و چند عکس آزمایشی بگیرید تا میزان بزرگی سایه دستتان بیاید.

انداختن سایه

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

برای داشتن کنترل کامل بر روی عکس از مُد نوردهی دستی استفاده نمایید. نورسنجی برای قسمت سایه را انجام دهید؛ ما سرعت شاتر را ۱/۱۲۵ ثانیه و ایزو را بر روی ۵۰۰ در اتاقی تاریک قرار دادیم. از سوژه بخواهید که تا جای ممکن به دیوار نزدیک شود تا اندازه سایه شان کاهش یابد. این کار همچنین به هموار کردن فوکوس در سر تا سر عکس کمک می کند.

به دست گرفتن کنترل

در منوی Custom Shooting، گزینه Bracketing/Flash، سپس Flash Cntrl for built-in flash و سپس مُد Commander را انتخاب کنید و آن را بر روی M قرار دهید. اگر از چند عدد فلاش استفاده می کنید، کانال (channel) باید بر روی دوربین و همه فلاش ها یکسان باشد، اما گروه ها را متفاوت انتخاب کنید تا بتوانید فلاش مربوط به شیء را قویتر کنید.

ژست دادن به مدل

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه عکاسی پرتره

لازم است مدلتان را هدایت کنید. اگر دستیاری دارید، آنها می توانند در قرار گیری سوژه و سایه کمک کنند. اگر از فلاش استفاده می کنید، چند عکس آزمایشی بگیرید تا ببینید سایه کجا می افتد.. اگر از نور پیوسته استفاده می کنید نیازی به گرفتن عکس آزمایشی نیست.

نورپردازی مدل

در حالت فعلی با چیدمان حاضر، روشن کردن سوژه اصلی (مدل) اندکی دشوار خواهد بود، به این دلیل که پرتاب نور به سمت آن باعث از بین رفتن سایه شیء می شود. شما می توانید نورتان را پخش کنید تا تنها یک طرف نورپردازی شود. ما از یک فلاش اکسترنال که جهت آن به سمت چپ است استفاده کرده ایم. نور این فلاش به دیوار سمت چپ برخورد کرده و نور بازگشتی که پخش شده است همچون فلاش تکمیلی یا پُرکننده عمل می کند.

توصیه نهایی

وسایلی که توسط آنها سایه ایجاد می کنید نقش مهمی در اجرای موفقیت آمیز کار دارند. برای سایه های قویتر، از وسایل مات و به اندازه کافی ضخیم استفاده کنید تا سایه ایجاد شده توسط فلاش از بین نرود.

http://www.ARTCollege.ir

منبع : لنزک

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونه از سایه ها در عکس پرتره استفاده کنیم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر