مزرعه شیپورها

FARM_THE_CONCH_02

مزرعه شیپورها

صدا وسیله عمده ارتباطات است، وقتی به صورت موسیقی باشد ظاهرا مطلوب به نظر می‌رسد. ولیکن آلودگی صوتی ، با ترازهای نامطلوب ، مسأله بسیار مهم جوامع پیشرفته است. این آلودگی در نواحی مجاور یک شاهراه ، ۷۰ دسی بل و داخل محیط کار ، ۵۵ دسی بل است.

مزرعه شیپورها

مزرعه شیپورها

صدا می‌تواند عملکرد انسان ، خواب ، استراحت و ارتباط را آشفته کند، می‌تواند باعث از بین رفتن شنوایی و ایجاد آثار روانشناسی و فیزیولوژیکی (ساختمان بدن) و حتی واکنشهای پاتولوژیکی (در مقابل نور) گردد. اما بخاطر پیچیدگی و برهمکنش صدا با عوامل دیگر محیطی تحقیقات و تجزیه و تحلیل مستقیم آن امکان ندارد.

شاید مهمترین موضوع ، صداهای صنعتی و آثار آن باشد وکاملا واضح است که باید برنامه‌هایی برای حفظ شنوایی و مراقبت صدای محیط وجود داشته باشد. صداهای ناشی از ترافیک جاده‌ها منبع اصلی صداهایی است که ممکن است باعث آشفتگی وآثار سوء بر تمامی افراد شود. همچنین برای افرادی که در همسایگی فرودگاهها زندگی می‌کنند صدای هواپیماها یکی از منابع اثر سوء است.

مقابله با آلودگی های صوتی

مقابله با آلودگی های صوتی

مقابله با آلودگی های صوتی

مقابله با آلودگی های صوتی

مدیران شهری در سنگاپور، راه حل جالبی را برای مقابله با آلودگی های صوتی ابداع کرده اند و با کمک یک گروه طراحی، مزرعه شیپورها را در فضایی داخل شهر و در فاصله ای نزدیک به ساحل تعبیه کرده اند. این مزرعه از تعدادی مجسمه فولادی به شکل شیپور تشکیل شده است. این طرح علاوه بر زیبایی شناسی شهری، اثر تسکین دهنده و مناسبی را در عابران پیاده و شهروندان ایجاد می کند.

این شیپورهای فلزی، یک سازِ بادیِ شاعرانه است و صدای باد و کلیه صداهای محیط اطراف را جذب و به صورت گوش نوازی منتشر می کند. این فضای شهری، ارتباط بسیار مناسبی با شهروندان ایجاد کرده است و اثر مطلوبی بر رفتار آنان و همچنین مقابله با آلودگی صوتی داشته است.

http://www.ARTCollege.ir

منبع: معماری نیوز

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مزرعه شیپورها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر