زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از 14 سال

499663570182404608398420154186086

زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از ۱۴ سال

مارس ۲۰۰۱ بود که طالبان دو مجسمه بودای بامیان را که در دل کوه در استان بامیان افغانستان ساخته شده‌ بودند، تخریب کرد. حالا این مجسمه‌های ۳۵ و ۵۳ متری بعد از ۱۴ سال به کمک فناوری پروژکشن سه‌بعدی یا همان هولوگرام دوباره زنده شده‌اند. قرار است این میراث باستانی به وسیله پروژکتور سه‌بعدی بازسازی شوند.

این پروژکتور توسط دو محقق چینی، جانسون یو و لیام هو ساخته شده و قبلا در چین برای بازسازی برخی آثار هنری مورد استفاده قرار گرفته است. این دو مخترع در سال ۲۰۰۱ از جریان تخریب این آثار هنری اظهار تاسف و از دولت افغانستان و یونسکو درخواست کردند که با کمک این پروژکتور این آثار را به صورت مجازی و سه‌بعدی (هولوگرافیک) برگردانند.

این پروژه با اجازه یونسکو و دولت افغانستان داده شده و ۱۲۰ هزار پروژکتور در آن مورد استفاده قرار گرفته‌ است. آنا به نقل از LionsRoao، گزارش داده که مردم از ۱۵۰ منطقه مختلف برای دیدن این مجسمه هولوگرافیک آمده و به جشن و پایکوبی مشغول شده‌اند. باستان‌شناسان می‌گویند احتمالا این بناها بین سال‌های ۳۰۰ و ۷۰۰ میلادی ساخته شده است.

برخی دیگر اما معتقدند مجسمه بزرگ بودا (۲۳ متر) در قرن پنجم میلادی و مجسمه کوچک در نیمه دوم قرن سوم میلادی ساخته شده و دکورهای اطراف آن از جمله آشیانه‌ها در قرن بعدی تراشیده شده‌اند.

زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از 14 سال

زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از ۱۴ سال

زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از 14 سال

زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از ۱۴ سال

دره بامیان

دره بامیان

http://www.ARTCollege.ir

منبع: اتوود

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “زندگی مجسمه‌های افغانستان بعد از ۱۴ سال”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر