رونمایی از دوربین سونی Sony RX100 IV

Sony-RX100-IV1

رونمایی از دوربین سونی Sony RX100 IV

دوربین سونی RX100 IV ( با نام کامل Sony Cyber-shot DSC-RX100 Mark IV ) یک دوربین کامپکت دیجیتالی جدید است که مجهز به یک سنسور تصویر Exmor RS CMOS پشته ای از نوع و اندازه سنسور یک اینچ و یک لنز ۲۴-۷۰mm f/1.8-2.8 است. به دلیل استفاده از یک تراشه DRAM، این دوربین کامپکت قادر به گرفتن عکس با رزلوشن کامل با حداکثر سرعت ۱۶ فریم در ثانیه بوده، و سرعت قرائت اطلاعات بسیار بالای این سنسور تصویر این امکان را برای کاربران فراهم می کند سرعت شاترهای بالایی حداکثر تا ۳۲۰۰۰/۱ ثانیه را انتخاب کنند. این دوربین کامپکت ممتاز همچنین قادر به ضبط فیلم های ۴K با استفاده از کدک XAVC S است، که این فیلم ها را با بیت ریت بالای ۱۰۰ Mbps ضبط می کند. دوربین دیجیتال سونی Sony RX100 IV برای گرفتن این فیلم های بسیار باکیفیت از قرائت پیکسل کامل بدون ترکیب پیکسل ها استفاده می کند تا تمام جزئیات ظریف فیلم های ۴K با حداقل میزان مویر و «دندانه» به تصویر کشیده شوند. علاوه بر این، این دوربین کامپکت قادر به ضبط فیلم های حرکت فوق آهسته حداکثر تا ۴۰ برابر آهسته تر با حداکثر فریم ریت ۹۶۰ فریم در ثانیه است. دوربین سونی RX100 IV تابستان امسال با قیمتی در حدود ۱۰۰۰ دلار عرضه می شود.

Sony RX10 II و Sony RX100 IV، دو دوربین کامپکت جدید مجهز به اولین سنسور تصویر CMOS یک اینچ پشته ای دنیا

شرکت سونی، یکی از تولید کنندگان پیشگام در صنعت تصویربراری دیجتالی و بزرگ ترین تولید کننده سنسور تصویر دنیا، به تازگی از دوربین عکاسی بسیار پیشرفته و کارآمد در دوربین های عکاسی دیجیتالی کامپکت سری Cyber-shot خود رونمایی کرده است : دوربین دیجیتال سونی RX100 IV ( با نام کامل Sony Cyber-shot DSC-RX100 Mark IV ) و دوربین عکاسی Sony RX10 II ( با نام کامل Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark II ).

این دو دوربین کامپکت ممتاز جدید مجهز به اولین سنسور تصویر Exmor RS CMOS پشته ای با اندازه و قطع سنسور یک اینچ دنیا با پردازش سیگنال پیشرفته و یک تراشه حافظه DRAM متصل به آن هستند. این پردازش سیگنال سرعت بالا و تراشه حافظه دسترسی تصادفی پویا در کنار یکدیگر عمل می کنند تا سرعت قرائت اطلاعات تصویری حداکثر تا ۵ برابر سریع تر را امکان پذیر کنند و برای ویژگی های شاخص و پیشرفته متنوعی که سابقا تنها در معدودی از دوربین های فیلم برداری حرفه ای موجود و امکان پذیر بودند، قدرت و سرعت پردازش کافی فراهم کنند. این ویژگی های خارق العاده و خیره کننده عبارتند از قابلیت ضبط فیلم های حرکت فوق آهسته با سرعت ۴۰ برابر آهسته با حداکثر سرعت ضبط ۹۶۰ فریم در ثانیه، یک Anti-Distortion Shutter یا شاتر ضد اعوجاج بسیار سریع با حداکثر سرعت ۳۲۰۰۰/۱ ثانیه، قابلیت ضبط فیلم های بسیار باکیفیت ۴K و چند ویژگی پیشرفته دیگر.

کیمو ماکی، مدیر عامل گروه صنعت تصویر برداری دیجیتالی شرکت سونی، در مراسم رونمایی از این دو دوربین کامپکت ممتاز جدید گفت : « ما با استفاده از دهه ها تجربه شرکت سونی در صنعت تصویر برداری دیجیتالی این امکان را برای کاربران روزمره و عادی فراهم کرده ایم با دو دوربین دیجیتال سونی RX100 IV از تجربه تصویر برداری بسیار پیشرفته و حرفه ای بهره مند شده و لذت ببرند. با قدرت اولین سنسور تصویر Stacked CMOS یک اینچ دنیا که در داخل یک بدنه کامپکت و قابل حمل تعبیه شده است، این دو دوربین هیجان و خلاقیت تصویر بردارای فریم بالا، ضبط فیلم های ۴K، و چند ویژگی حرفه ای دیگر را برای مخاطبان کاملا جدیدی فراهم می کنند.»

کلی دیویس، معاون رئیس بخش تصویر برداری دیجیتالی نمایندگی سونی در آمریکای شمالی، اضافه کرد : « مدل جدید سونی RX100 IV نظرهای زیادی را به سمت شرکت سونی جلب می کنند، زیرا این دو دوربین عکاسی تمام مرزهای موجود در حوزه دوربین های عکاسی کامپکت را شکسته اند و این امکان را برای عکاسان حرفه ای، تفریحی و علاقمند فراهم می کنند عکس ها و فیلم هایی را به تصویر بکشند که قبلا هرگز تصویر نمی کردند امکان پذیر باشد.»

قابلیت ضبط فیلم های حرکت فوق آهسته حداکثر تا ۴۰ برابر آهسته تر

هر دو دوربین دیجیتال سونی RX100 IV اولین مدل در بین دوربین های عکاسی و فیلم برداری شرکت سونی هستند که قادر به گرفتن فیلم های حرکت فوق آهسته با حداکثر فریم ریت ۹۶۰ فریم در ثانیه اند. این فریم ریت ۴۰ برابر آهسته تر از فریم استاندارد برای ضبط فیلم های عادی است و این امکان را برای کاربران فراهم می کند لحظات بسیار فرار و حساس مورد نظر خود را با جزئیات، رزلوشن و وضوح بالایی به تصویر کشیده و تماشا کنند.

قبل از ضبط فیلم، کاربران می توانند برای سرعت ضبط فیلم از گزینه های ۹۶۰، ۴۸۰، و ۲۴۰ فریم در ثانیه و فرمت های پخش ۶۰p، ۳۰p، و ۲۴p برای بهینه کردن ضبط برای انطباق با سرعت حرکت سوژه های متحرک استفاده کنند. علاوه بر این، کاربران به هنگام ضبط فیلم این گزینه را نیز در اختیار دارند که از دکمه مستقیم و اختصاصی ضبط فیلم برای شروع و توقف ضبط فیلم استفاده کنند؛ به این نحو که پس از تنظیمات اولیه با یک بار زدن این دکمه ضبط فیلم آغاز شده ( که به Start Trigger تریگر یا فعال کننده شروع موسوم است ) و با زدن مجدد آن ضبط فیلم متوقف می شود ( که به End Trigger یا تریگر پایان موسوم است ). حالت تریگر پایان این امکان را فراهم می کند که ضبط فیلم ۲ تا ۴ ثانیه قبل از فشرده شدن دکمه ضبط فیلم شروع شود، که این امکان را برای کاربران فراهم می کند لحظه حساس را با یکنواختی و دقت بالایی شکار کنند. جهت اطلاع، ۲ ثانیه فیلم گرفته شده با سرعت ۹۶۰ و ۲۴۰ فریم در ثانیه، در زمان پخش ۸۰ ثانیه طول می کشد.

سرعت شاتر سریع، عکسبرداری سریع

سرعت و قدرت خیره کننده سنسور پشته ای Exmor RS CMOS یک اینچ به همراه یک تراشه DRAM متصل به آن این امکان را برای هر دو دوربین دیجیتال سونی  RX100 IV فراهم می کند به هنگام به تصویر کشیدن سوژه های دارای حرکت سریع، عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. بویژه اینکه، قابلیت های پردازش اطلاعات سریع این سنسور تصویر باعث می شود حداکثر سرعت عکسبرداری متوالی برای یک زمام طولانی در دوربین سونی RX100 IV برابر با ۱۶ فریم در ثانیه و در مدل Sony RX10 II برابر با ۱۴ فریم در ثانیه باشد.

علاوه بر این، سرعت قرائت بسیار بالای این سنسور تصویر پاسخ گوی ویژگی شاتر ضد اعوجاج ( با حداکثر سرعت شاتر ۳۲۰۰۰/۱ ثانیه ) است، که این امکان را فراهم می کند این دو دوربین کامپکت ممتاز جدید با دیافراگم های کاملا باز در میزان نور و روشنایی هایی حداکثر تا ۱۹۷EV تصاویر بسیار شفاف و شارپی را تولید کنند. این ویژگی همچنین بروز اثر «رولینگ شاتر» که معمولا در سوژه های دارای حرکت سریع تجربه می شود را به حداقل می رساند. این ویژگی باعث می شود عکاسان و فیلم برداران بتوانند در برخی از دشوارترین شرایط نوری روشن محتوای بسیار زیبایی را با قرار داشتن سوژه در فوکوس کامل و خارج بودن پس زمینه از فوکوس، به تصویر کشیده و تولید کنند.

قابلیت ضبط فیلم های ۴K بسیار دقیق

دو دوربین سونی Sony RX100 IV اولین مدل در دوربین های سری Cyber-shot این تولید کننده هستند که قابلیت و مزیت پیشرفته ضبط فیلم های ۴K ( بارزلوشن QFDH 3840 x 2160 پیکسل ) را ارائه می کنند. این دو دوربین برای تولید این فیلم ها از قرائت پیکسل کامل بدون ترکیب پیکسل ( یا Pixel Binning ) استفاده می کنند تا تمام جزئیات ظریف فیلم های ۴K با حداقل مویر و «دندانه» به تصویر کشیده شوند. این نتایج بسیار باکیفیت از طریق استفاده از کدک XAVC S حاصل می شوند، که فیلم ها را با یک نرخ اطلاعات ( بیت ریت ) بالای ۱۰۰ Mbps در طول فیلم برداری ۴K و ۵۰ Mbps در طول ضبط فیلم با رزلوشن فول HD ضبط می کند.

ظرفیت ضبط فیلم های ۴K در این دو دوربین کامپکت جدید کمی با یکدیگر فرق دارند، و دوربین عکاسی Sony RX10 II به عنوان یک مدل حرفه ای تر قادر است فیلم های مذکور را با زمان های بالاتری ( حداکثر تا ۲۹ دقیقه ) ضبط کند، در صورتی که دوربین کوچک و ساده تر Sony RX100 IV فیلم های ۴K را در کلیپ هایی با حداکثر زمان ۵ دقیقه ضبط می کند. علاوه بر این، هر دوی این دوربین های عکاسی کامپکت ممتاز مجهز به قابلیت ضبط فیلم دوبل پیشرفته هستند، که این ویژگی این امکان را برای کاربران فراهم می کند در طول ضبط فیلم های ۴K، عکس هایی را با رزلوشن ۱۶٫۸ MP در ۱۱ الگوی ترکیب بندی مختلف و تنها با فشار دادن دکمه شاتر بگیرند.

طراحی کارآمد و فوکوس خودکار سرعت بالا

دوربین دیجیتال سونی Sony RX100 IV طراحی کامپکت و جیبی دوربین های خانواده RX100 را حفظ کرده، و مجهز به یک زوم لنز ZEISS Vario-Sonnar T 24-70mm F1.8-F2.8 است؛ در حالی که دوربین عکاسی Sony RX10 II از همان طراحی بدنه مدل اصلی RX10 برخوردار بوده و مجهز به یک زوم لنز ZEISS Vario-Sonnar T 24-200mm F2.8 است.

این دو دوربین جدید هر دو مجهز به یک منظره یاب الکترونیکی XGA OLED Tru-Finder کنتراست بالا بارزلوشن تقریبا ۲۳۵۰ کیلو نقطه هستند، که کارکرد پیش نمایش و پخش تصویر بسیار باکیفیتی را ارائه می کند. دوربین عکاسی Sony RX100 IV منظره یاب الکترونیکی تلسکوپی مدل RX100 III با روکش ZEISS T که سال گذشته به بازار عرضه شد را حفظ می کند.

هر دوی این دوربین های کامپکت ممتاز مجهز به سیستم Fast Intelligent AF ( فوکوس خودکار هوشمند سریع ) هستند که در زمانی در حدود ۰٫۰۹ ثانیه قادر است سوژه های متحرک را با سرعت و دقت بالایی از طریق تشخیص کنتراست در فوکوس کامل قرار دهد. الگوریتم فوکوس خودکار اختصاصی شرکت سونی این امکان را برای این دو دوربین جدید فراهم می کند تنها با نیم دکمه کردن دکمه شاتر نسبت به مدل های قبلی با کارایی بالاتری یک سوژه را تشخیص داده و بر روی آن قفل کنند. این دو دوربین جدید همچنین مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی همراه با قابلیت اتصال NFC یا اتصال میدان نزدیک بوده و با مجموعه رو به رشد نرم افزارهای PlayMemories شرکت سونی سازگار هستند.

از سوی دیگر، هر دوی این دوربین های عکاسی کامپکت ممتاز جدید برای انطباق با سبک انفرادی عکاسان در عکاسی و فیلم برداری مجهز به چندین کنترل و دکمه با قابلیت تغییر کاربری به صورت سفارشی هستند. دوربین Sony RX10 II همچنین از بدنه ضد نفوذ گرد و خاک و رطوبت به داخل دوربین برخوردار است. دوربین عکاسی سونی Sony RX100 IV و دوربین کامپکت سوپر زوم Sony RX10 II هر دو در تابستان امسال، به ترتیب، با قیمت ۱۰۰۰ و ۱۳۰۰ دلار عرضه می شوند.

http://www.ARTCollege.ir

منبع : پارس کانن

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رونمایی از دوربین سونی Sony RX100 IV”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر