دوره چهارم مسابقه زی بازیافت با موضوع “دورریز نورریز”

537563592703739660156220163946603

دوره چهارم مسابقه زی بازیافت با موضوع “دورریز نورریز”

مسابقه زی بازیافت, مسابقه ای کشوری است که طی سه سال گذشته توسط انجمن علمی معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار شده و به عنوان مسابقه منتخب علمی- فن آورانه کشور در “جشنواره ملی حرکت” در بین تمامی مسابقات علمی برگزار شده در کلیه دانشگاه های کشور برگزیده شده است. دوره چهارم این مسابقه با موضوع “دورریز نورریز” در تاریخ ۶ و ۷ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

هدف از موضوع مسابقه با عنوان “دورریز نورریز”, طراحی و ساخت یک دیوار, سقف یا دیوار-سقف زیبازیافتی است که در آن دورریزها با قرارگیری در برابر نور جلوه هایی متنوع از زیبایی را ایجاد نمایند.

نور یکی از عناصر مهم در خلق فضاهای معماری است تا آنجا که معماری را بازی هنرمندانه احجام زیر نور دانسته اند. معمار با هدایت نور, پراکنده یا متمرکز کردن آن و خلق سایه روشنها، به فضاهای زیستی غنا می بخشد. در معماری ایرانی نور همواره اهمیت فراوانی داشته است. در طول تاریخ، معماران ایرانی ضمن تامین روشنایی,هنرمندانه از نور -چه مستقیم و چه غیرمستقیم- بهره گرفته و با استفاده از اصول بازتاب و چرخش نور و ایجاد سایه روشنها، جلوه های متفاوتی را در فضا به وجود آورده اند. سایه ها همزاد نور هستند. در سرزمین ایران به دلیل اقلیم گرم و خشکش, اهمیت سایه ها اگرنه بیشتر از نور, کمتر از آن نیست و ترکیب هنرمندانه این دو است که روح فضا را در معماری ایرانی جلوه گر ساخته است.

دوره چهارم مسابقه زی بازیافت با موضوع "دورریز نورریز"

دوره چهارم مسابقه زی بازیافت با موضوع “دورریز نورریز”

در معماری ایران نقش آفرینی نور تنها منحصر به تامین روشنایی نیست. در این معماری، نور جزئی از حقیقت و ذات فضاست که با تنوع بسیار و در نهایت زیبایی جلوه گر می شود. بدین ترتیب در ساختمانهای مختلف با توجه به مسائل عملکردی, شاهد کیفیات متنوع نور هستیم که توسط ابزارها و یا تکنیکهای متفاوت نورگیری به وجود آمده است. نمونه شاخص این امر در ساختمانهای مذهبی متجلی است که در آنها از نور علاوه بر تامین روشنایی, جهت ایجاد فضایی عرفانی و معنوی استفاده شده است.

سرزمین ایران در نقاط مختلف از درجات متفاوتی از پرتوی خورشید بهره مند است: خورشید درخشان کویر, گرمای مطبوع خورشید کوهستان و آسمان ابری و مه آلود کرانه شمالی. به همین دلیل معماران ایرانی متناسب با هر منطقه, از ابزارها و شیوه های مختلفی جهت ساماندهی و تنظیم شدت نور وارده به فضا استفاده کرده اند. در این راستا و در یک نگاه کلی می توان به انواع عناصر نورگیر در معماری سنتی ایران اشاره کرد: شباک، دارآفرین، فخر مدین، در و پنجره مشبک، معجرهای کرکره ای، جامخانه، روزن، ارسی، روشندان، فریز و خوون، گلجام، پالکانه، پاچنگ، پاچلاقی، نیم دری، خورشیدی و هورنو.

به این ترتیب در معماری ایرانی کاربرد شیشه های رنگارنگ، گلجامها، شباکها و تقسیم بندی های چوبی با هدف تنظیم نور ورودی به فضا ضمن تغییر کیفیت و شدت آن، در کنار کیفیات معنایی فضا آسایش حرارتی و بصری ساکنان را فراهم نموده اند. آری به درستی که حکایت نور در فضاهای معماری، حکایت خون در شریانهای زندگی است.

تاریخ های مهم ثبت نام:

مرحله اول-زودهنگام تا ۲۱/۱۲/۱۳۹۴

ارسال شیت ایده از ۱/۲/۱۳۹۵ تا ۱۰/۲/۱۳۹۵

اعلام نتایج داوری اولیه (شیت ایده) ۱۷/۲/۱۳۹۵

ثبت نام مرحله دوم-دیرهنگام از ۲۱/۱۲/۱۳۹۴ تا ۱۰/۲/۱۳۹۵

برگزاری مسابقه ۶/۳/۱۳۹۵

داوری آثار و اهدا جوایز ۷/۳/۱۳۹۵

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مسابقه و آدرسهای زیر مراجعه نمایید:

?www.zibazyaft.ir

?Telegram.me/zibazyaft4

?Instagram.com/zibazyaftcompetition

http://www.ARTCollege.ir

منبع: اتوود

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دوره چهارم مسابقه زی بازیافت با موضوع “دورریز نورریز””

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر