جیمز استرلینگ

54866359778555605726562016362575

جیمز استرلینگ

سر جیمز استرلینگ (۲۲ آوریل ۱۹۲۶-۲۵ ژوئن ۱۹۹۲) معمار انگلیسی و برنده ی جایزه پریتزکر، در لیورپول انگلستان زندگی می کرد. او یکی از دو معمار برتر صنعتی در شمال غربی بریتانیا بود که کار خود را با براندازی ترکیب ها، التقاط گرایی و زیر سوال بردن معماری مدرن آغاز کرد.

جیمز استرلینگ

جیمز استرلینگ

وی با استناد بر تاثیرات فراوان استادش کالین رو در دانشگاه لیورپول، تاثیر زمینه گرایی نیاکان بر کار لکوربوزیه و تاثیر معماری سبک رنسانس ایتالیا بر جنبش سازنده روسیه، توانست مجموعه ای منحصر به فرد از باورهای معماری را در آثار خود نشان دهد و در واقع معماری خود را به عنوان یک معماری غیردنباله رو توصیف کند و این موضوع به طور مداوم در محافل عمومی باعث رنجش افراد می شد.

روآن مور(منتقد معماری روزنامه گاردین) در یکی از نوشته هایش به این نکته اشاره دارد که، استرلینگ معتقد بود بسیاری از ساختمان های خراب و ناقص در زمان معماری مدرن طراحی شده است.

در هر حال با وجود تمام اتهامات و نسبت دادن بی کفایتی ها، رینر بنهام (منتقد معماری) معتقد بود که استرلینگ خالق بسیاری از ساختمان های جالب و پیشرو در جهان بوده است و نامگذاری بالاترین جایزه ی موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به نام او در سال ۱۹۹۶ گویای این واقعیت می باشد.

ساختمان فلورِی در مجموعه کالج کویین آکسفورد سومین و آخرین اثر وی از تراژدی سه گانه قرمز می باشد. اولین بنا از تراژدی سه گانه، ساختمان دانشکده مهندسی لیسِستر و دومین آن، ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج است، که در هر سه آن ها شاهد یک سبک معماری درگیر با نوعی کاملا تجدیدنظر شده از مدرنیسم هستیم.

ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج (۱۹۶۸) را استرلینگ به کمک همکارش جیمز گوآن طراحی کرد، اغلب ساکنان این ساختمان برای تحصیل در این فضا با مسائلی چون سرمای شدید، دمای بالا و شرایط گلخانه ای ،آکوستیک نامطلوب، نشتی و سقوط کاشی رو به رو می شوند، اما با وجود این، آثار او مفاهیم معماری چون درآمیختگی نیروها، پیچیدگی، تنوع، جزئیات و به گفته ی روآن مور، تاثیر متقابل نیروها و خیالات وهمی را با فاصله زیاد نسبت به دیگران نمایندگی می کرد.

یکی از بناهای طراحی شده توسط استرلینگ، گالری و تئاتر اشتوتگارت (۱۹۸۴) می باشد که به سرعت تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی در کشور آلمان شد و آن را یک نمونه ی اولیه از موزه گوگنهایم بیلبائو اثر فرانک گری خواندند.

پس از گالری اشتوتگارت اغلب وی را به عنوان معمار پست مدرنیسم می خواندند اما این ادعا همیشه توسط خودش رد می شد.

در طول این مدت استرلینگ پروژه های مهم دیگری چون طراحی گالری کلور لندن و همچنین طراحی یک گالری جدید در شهر لیورپول را دریافت کرد. چند روز پس از دریافت نشان شوالیه، در بیمارستان بستری شد و سرانجام در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۲ درگذشت.

در سال های اخیر کارهای او به طور مستمر ارزیابی مجدد شد و در نهایت منجر به چاپ کتاب ها و برگزاری نمایشگاه های متعدد گردید، به ویژه در سال ۲۰۱۲مرکز معماری کانادا نمایشگاهی با عنوان جیمز استرلینگ: یادداشت از آرشیو (James Stirling: Notes from the Archive)برگزار کرد.

از دیدگاه روآن مور که از منتقدان استرلینگ بود،کارهای متاخرتر او دوست داشتنی تر و منسجم تر هستند. مدافعان استرلینگ اغلب شکست فنی ساختمان های او را به ساختار ضعیف، تلاش برای کاهش هزینه ساخت و ناکاربلدی استفاده کنندگان نسبت می دهند.

گالری کلور بریتانیا

گالری کلور بریتانیا

گالری اشتوتگارت

گالری اشتوتگارت

ساختمان فلوری در مجموعه کالج کویین آکسفورد

ساختمان فلوری در مجموعه کالج کویین آکسفورد

ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج

ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج

کتابخانه عمومی

کتابخانه عمومی

خانه دومینو

خانه دومینو

ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج

ساختمان دانشکده تاریخ دانشگاه کمبریج

بخش مهندسی دانشگاه لیسِستر

بخش مهندسی دانشگاه لیسِستر

http://www.ARTCollege.ir

منبع: اتوود

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جیمز استرلینگ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر