بررسی دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

fujifilm_finepix_s9900w_01 قیمت دوربین

بررسی دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

معرفی دوربین

دوربین عکاسی فوجی فیلم FinePix S9900W یک دوربین کامپکت بریج و مجهز به یک سنسور CMOS پشت روشن با رزلوشن ۱۶٫۲ مگا پیکسل از نوع و اندازه ۱/۲٫۳ اینچ است. به دلیل اینکه این مدل یک دوربین بریج است، یکی از مشخصه های اصلی آن دامنه و قدرت زوم گسترده آن است: یک زوم اپتیکال ۵۰x، در مقایاس دوربین های ۳۵ میلی متری دامنه کانونی معادل ۲۴-۱۲۰۰mm را پوشش می دهد. حداکثر دیافراگم این لنز در وایدترین تنظیم f/2.9 است و در انتهای برد تله به f/6.5 می رسد. در دوربین عکاسی فوجی فیلم FinePix S9900W یک زوم دیجیتال هوشمند نیز تعبیه شده است. در عقب این دوربین بریج شوپر زوم یک صفحه نمایش ۳ اینچ با رزلوشن ۴۶۰ کیلو نقطه وجود دارد، که همراه با چشمی الکترونیکی ۰٫۲ اینچ با رزلوشن ۹۲۰ کیلو نقطه به کادربندی تصاویر کمک می کند. این دوربین سوپر زوم قادر به ضبط فیلم های فول HD (با کیفیت ۱۰۸۰p) بوده و مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی است. شرکت فوجی فیلم مدل کمی ارزان تر S9800W را نیز عرضه می کند که مشخصات آن با دوربین دیجیتال فوجی فیلم Fujifilm S9900W کاملا یکسان است و تنها تفاوت این دو دوربین در این است که مدل ارزان تر فاقد سیستم Wi-Fi داخلی است. با استفاده از این سیستم می توانید دوربین را از راه دور کنترل کرده، یا عکس ها و تصاویر خود را برای به اشتراک گذاشتن بر روی سایت های شبکه اجتماعی به تلفن هوشمند یا سایر وسایل همراه خود منتقل کنید. دوربین فوجی فیلم S9900W با باطری های قلمی تغذیه می شود و به ادعای شرکت با یک دست باطری استاندارد قادر به گرفتن ۱۰۰ شات است. قیمت این دوربین بریج سوپر زوم در بازارهای جهانی در حدود ۳۵۰ دلار است.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین دیجیتال فوجی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین فوجی فیلم FinePix S9900W شرکت فوجی فیلم حتی با استانداردهای دوربین های عکاسی بریج و سوپر زوم، مدل کاملا بزرگی است؛ در نتیجه در نگاه اول چنین به نظر می رسد که یک دوربین DSLR کوچک است. بر روی دستگیره این دوربین یک روکش آجدار وجود دارد که هم کمک می کند بتوان دوربین را محکم تر در دست نگه داشت، و هم باعث می شود دوربین باکیفیت تر به نظر برسد. بر روی دستگیره دوربین همچنین یک فرو رفتگی برای انگشت میانی وجود دارد، و انگشت اشاره به خوبی در بالای دوربین قرار می گیرد تا برای فشار دادن دکمه شاتر آماده باشد.

با وجودی کار کردن با دوربین Fujifilm FinePix S9900W با دو دست بسیار راحت تر است – با دست چپ خود می توانید به سبک عکاسی با دوربین های DSLR به هنگام گرفتن عکس لنز دوربین را بگیرید – اما این دوربین بریج آنقدر سنگین نیست که نتوان با یک دست با آن عکاسی کرد.

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

در صفحه بالای دوربین فوجی فیلم FinePix S9900W یک پیچ حالت های عکاسی و نوردهی نسبتا بزرگ قرار دارد که همه حالت های نوردهی مختلفی که دوربین ارائه می کنند بر روی آن قرار دارند، از جمله حالت های عکاسی تمام خودکار، نیمه خودکار ( حالت های اولویت شاتر و اولویت دیافراگم )، و همچنین حالت تمام دستی و سایر حالت های مفید از قبیل حالت عکاسی «پیشرفته» ( که چندین گزینه ابتکاری را ارائه می کند )، و حالت عکاسی پانوراما. این پیچ حالت های نوردهی به اندازه کافی سفق است، در نتیجه این احتمال وجود ندارد که پیچ ناخواسته، مثلا با خوردن دست به آن، از حالت عکاسی ای که بر روی آن تنظیم شده است بیرون بیاید و شما مجبور به تنظیم مجدد آن باشید.

در صفحه بالای دوربین عکاسی دیجیتال فوجی فیلم Fujifilm S9900W همچنین یک سوئیچ کشویی وجود دارد که کاربری آن روشن و خاموش کردن این دوربین بریج سوپر زوم است و برای روشن یا خاموش کردن دوربین باید آن را تقریبا چند ثانیه نگه دارید. در این قسمت یک دکمه نیز وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می کند جبران نوردهی را تغییر دهید. برای این کار ابتدا باید این دکمه بزنید، و سپس با استفاده از پیچ تنظیم موجود در عقب دوربین میزان جبران نوردهی را به اندازه ای که لازم دارید در سمت مثبت یا منفی تنظیم کنید.

آخرین دکمه ای در صفحه بالای دوربین عکاسی فوجی FinePix S9900W فوجی فیلم قرار دارد، دکه حالت درایو ( حالت فعال شدن شاتر دوربین ) است، که این امکان را برای شما فراهم می کند این تنظیم را بین چندین حالت درایوی که دوربین ارائه می کند تغییر دهید، از جمله حالت عکاسی متوالی سرعت بالا، حالت Best Moment Capture یا شکار بهترین لحظه و حالت بازه بندی AE یا نوردهی خودکار.

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

هنگامی که حالت عکاسی Best Moment Capture یا گرفتن شکار بهترین لحظه انتخاب شده باشد، کاربر می تواند دکمه شاتر را در وضعیت پایین نگه دارد و دوربین دیجتال Fujifilm FinePix S9900W در حالت عکاسی متوالی سرعت بالا چندین شات را با سرعت بالا و پشت سرهم می گیرد. با ورود به حالت پخش عکس ها، مشاهده می شود که دوربین فریمی را انتخاب کرده است که از نظر دوربین بهترین شات است، اما اگر از این شات خوشتان نیاید می توانید سایر شات ها را گرفته شده را نیز در اختیار داشته و به سلیقه و نظر خود بهترین شات را انتخاب کنید.

در دوربین دیجیتالی فوجی فیلم FinePix S9900W دو روش برای استفاده از زوم دوربین وجود دارد؛ برای کار کردن با زوم هم می توانید از سوئیچ موجود در اطراف دکمه شاتر استفاده کنید و هم از سوئیچ موجود در بغل بدنه لنز دوربین. در صورتی که برای عکس گرفتن با دوربین از هر دو دست خود استفاده کنید، سوئیچ زوم موجود در بغل لنز درست زیر انگشت شست دست چپ قرار می گیرد، و شاید برای ثابت و بدون لرزش نگه داشتن دوربین به هنگام استفاده از انتهای تله فوتوی لنز بهتر از سوئیچ موجود در اطراف دکمه شاتر باشد.

 اگر به سراغ قسمت عقب دوربین فوجی Fujifilm S9900W بروید، در این قسمت یک منظره یاب یا چشمی الکترونیکی کوچک مشاهده می کنید. برای فعال کردن آن ابتدا باید دکمه EVF/LCD را فشار دهید، که این کار در مقایسه با دوربین های عکاسی ای که برای فعال کردن منظره یاب الکترونیکی خود دارای یک سنسور نزدیک شدن چشم به منظره یاب هستند انتقال نرمی را فراهم نمی کند. به دلیل اینکه چشمی الکترونیکی دوربین عکاسی فوجی FinePix S9900W فوجی فیلم کاملا کوچک است، استفاده از آن برای کادربندی تنها زمانی مناسب است که زیر نور شدید آفتاب عکس می گیرید و به همین دلیل استفاده از صفحه نمایش دوربین غیر ممکن شده باشد. اگر استفاده از منظره یاب برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است، در بازار مدل های دیگری نیز وجود دارند که منظره یاب الکترونیکی بزرگ تر و بهتری را ارائه می کنند.

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

بقیه دکمه های کنترل دوربین فوجی فیلم FinePix S9900W که در بازارهای جهانی با قیمتی در حدود ۳۵۰ دلار فروخته می شود در سمت راست صفحه پشت دوربین آرایش یافته اند، که این آرایش باعث می شود تغییر دادن همه تنظیمات دوربین تنها با یک دست راحت شود.

درست در کنار نشیمن انگشت شست در عقب ددوربین یک دکمه ضبط فیلم اختصاصی و یک دکمه پخش قرار گرفته اند. دکمه ضبط فیلم در دوربین فوجی فیلم FinePix S9900W به خوبی دورتر از سایر دکمه ها قرار گرفته است، و باعث می شود احتمال اینکه ناخواسته این دکمه را فشار داده و دوربین شروع به ضبط فیلم هایی کند که لازم ندارید، از بین برود.

بیشتر تغییرات در تنظیمات اصلی دوربین عکاسی Fujifilm S9900W از طریق پد کنترل چهار طرفه آن انجام می شود که نقش یک پیچ اسکرول برای حرکت در بین گزینه های منوی دوربین را نیز ایفا می کند. علاوه بر این، هر یک از دکمه های جهت این کنترل نیز کار ویژه ای را انجام می دهند، به عنوان مثال دکمه جهت چپ ( جهت شرق ) نوع فوکوس را کنترل کرده، حالت فوکوس دوربین را بین فوکوس استاندارد و فوکوس ماکرو تغییر می دهد. دکمه جهت راست تنظیمات فلاش را کنترل می کند، در حالی که دکمه جهت پایین برای حالت تایمر خودکار دسترسی فراهم می کند.

دکمه جهت بالای کنترل چهار طرفه دوربین دیجیتال FinePix S9900W یک دکمه کاربری قابل تنظیم سفارشی ( به این معنی که کاربری آن را می توان به دلخواه و بسته به سبک عکاسی خود از میان گزینه های موجود تعیین کرد ) است. این دکمه به صورت پیش فرض برای سرعت ISO دسترسی فراهم می کند، اما ۱۰ کاربری دیگر نیز وجود دارند که می توانید به صورت دلخواه از طریق منوی اصلی دوربین برای این دکمه تعریف کنید. برای استفاده از این دکمه ابتدا آن را فشار داده، سپس با استفاده از پیچ تنظیم و اسکرول تنظیمی که می خواهید را تغییر بدهید.

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

هنگام گرفتن عکس با دوربین عکاسی دیجیتالی Fujifilm FinePix S9900W در حالت دستی، با استفاده از پیچ تنظیم و اسکرول دوربین می توانید سرعت شاتر یا دیافراگم را تغییر دهید. با زدن دکمه جبران نوردهی در این حالت می توانید کاربری پیچ تنظیم را بین تغییر دادن دیافراگم و تغییر دادن سرعت شاتر تغییر دهید. هنگام تغییر دادن دیافراگم، تنها دو یا سه گزینه وجود دارند – بسته به فاصله کانونی ای که انتخاب می کنید؛ که این امر تا اندازه ای جای تاسف دارد و باعث می شود حالت عکاسی تمام دستی این دوربین سوپر زوم تا اندازه ای که انتظار می رود دستی نباشد.

منوی اصلی دوربین دیجیتالی فوجی فیلم FinePix S9900W به دو بخش تقسیم شده است: یک منوی عکسبرداری، که در آن می توانید تنظیمات دوربین نظیر ISO، اندازه تصویر، توازن نور سفید و غیره را تغییر دهید، و یک منوی دوم برای تغییر دادن سایر تنظیمات از قبیل تاریخ و زمان. کار کردن و آشنا شدن با سیستم منوی این دوربین کاملا ساده و آسان است.

ایجاد یک اتصال بی سیم بین دوربین فوجی Fujifilm S9900W و یک تلفن هوشمند بسیار اسان است، اما نرم افزاری که شرکت برای این کار طراحی کرده است، کمی ساده و پش پا افتاده است. تنها کاری که با استفاده از این نرم افزار می توانید انجام دهید کار کردن با زوم دوربین، فعال کردن تایمر خودکار، و فعال کردن فلاش ( در صورتی که فلاش را قبلا به صورت دستی بالا داده باشید ) است. در اختیار داشتن سایر گزینه ها مثل قابلیت تنظیم جبران نوردهی در این نرم افزار بر کارایی آن می افزود، اما این نرم افزار برای گرفتن شات های سلفی یا دسته جمعی به اندازه کافی کار آمد است. از طرف دیگر، از طریق آن می توانید عکس ها و تصاویر خود را برای به اشتراک گذاشتن آنها بر روی شبکه های اجتماعی یا ارسال آنها از طریق ایمیل از دوربین بر روی تلفن هوشمند خود دانلود کنید.

در نور خوب، سرعت های فوکوس خودکار دوربین دیجیتال فوجی فیلم FinePix S9900W فوجی فیلم در حد قابل قبولی قرار دارند، اما در حدی نیستند که بتوان ادعا کرد در بین سایر رقبای موجود در بازار از همه بهتر هستند. با افت نور، گاهی ۲ تا ۳ ثانیه طول می کشد دوربین بر روی سوژه های دشوار تر فوکوس کند، اما به ندرت پیش می آید که دوربین در فوکوس دچار اشتباه شود. از سرعت های کار کرد، این دوربین سوپر زوم می توانست عملکرد بهتری داشته باشد، ولی در عمل این گونه نیست؛ به عنوان مثل هنگامی که لازم باشد دوربین چیز پیچیده ای نظیر یک سری شات که پشت سر هم گرفته می شوند را پردازش کند، چند ثانیه ای طول می کشد که دوربین مجددا آماده گرفتن شات بعدی شود.

کیفیت تصویر

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W

تصاویر خروجی دوربین فوجی فیلم Fujifilm FinePix S9900Wبدون افراط و ایجاد ظاهر غیر واقعی، از غلظت و درخشانی خوبی برخوردار هستند. در تصاویر JPEG میزان جزئیات تصویر در حد خوبی قرار دارد، اما اگر به تصاویر با بزرگنمایی ۱۰۰% نگاه کنید، آثار کاهش نویز را مشاهده می کنید، حتی هنگام گرفتن عکس در ISO های بسیار پایین مثل تنظیم ISO 100. البته این امر در بین این نوع و کلاس از دوربین های عکاسی چندان غیر عادی نیست، و در اندازه های عادی تصویر مسئله چندانی به حساب نمی آید.

با بالا رفتن در دامنه حساسیت به نور سنسور تصویر دوربین عکاسی دیجیتال فوجی فیلم FinePix S9900W میزان افت جزئیات ظریف تصویر مشهود تر می شود. در تنظیم ISO 1600 آثار کاهش نویز و از بین رفتن جزئیات ظریف حتی در اندازه عادی چاپ نیز قابل مشاهده است، اما اگر اندازه چاپ را در حد A5 یا کمتر از نگه دارید، خیلی بد نیست. تنظیم ISO 3200 و بالاتر تنها در اندازه های بسیار کوچک قابل استفاده هستند، اما بهتر است در صورت امکان از آن استفاده نکنید. حداکثر حساسیت به نور سنسور تصویر دوربین عکاسی دیجیتال Fujifilm S9900W تنظیم ISO 12800 است، اما از این تنظیم تنها زمانی می توانید استفاده کنید که سوژه کاملا تاریک باشد، و در اینجا نیز بهتر است از تنظیمات پایین تر استفاده کنید.

جای تاسف است که دوربین عکاسی دیجیتال FinePix S9900W فوجی فیلم فرمت فایل Raw را ارائه نمی کند تا بتوانید پس از گرفته شدن یک عکس تنظمات کاهش نویز خود را بر روی آن اعمال کنید – اما این امر نیز در بین دوربین های عکاسی در این سطح قیمت چندان خارج از عرف نیست.

در کل، سیستم نورسنجی خودکار Fujifilm FinePix S9900W در تولید رنگ های دقیق در اکثر موقعیت های عکاسی عملکرد خوبی دارد، و تنها در شرایط کنتراست بالا به کمی جبران نوردهی مثبت نیاز دارد. به همین ترتیب، توازن نور سفید خودکار نیز به خوبی از پس شرایط نوری مختلف بر می آید، از جمله نورپردازی مصنوعی. دوربین فوجی فیلم S9900W مجموعه ای از فیلترهای دیجیتال مختلف را ارائه می کند که می توانید از آنها استفاده کنید، و ممکن است از چندتایی از آنها نیز خوشتان بیاید – ارزش امتحان کردن را دارند.

به عنوان اصلی ترین ویژگی و مشخصه یک دوربین عکاسی بریج سوپر زوم، لنز تله فوتوی این قبیل از دوربین های عکاسی باید عملکرد خوبی در انتهای تله فوتوی خود داشته باشند. در انتهای برد تله فوتوی لنز دوربین عکاسی بریج Fujifilm FinePix S9900W کمی افت جزئیات دیده می شود، اما در اندازه های عادی چاپ خوب است. زوم دیجیتال این دوربین نیز کاملا قابل استفاده است، اما در اندازه های چاپ عادی و کوچک تر.

http://www.ARTCollege.ir

منبع : پارس کانن

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بررسی دوربین عکاسی Fujifilm FinePix S9900W”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر