انتشار کتاب «عرصه عمومی شهر»

ketabe-arse-omomie-shahr

انتشار کتاب «عرصه عمومی شهر»

تألیف: اریک جی.جنکینز
ترجمه: مصطفی اکبری مطلق – شهرام کریمی
ناشر: طحان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴
تعداد صفحات: ۲۴۰
قیمت: ۱۸۵/۰۰۰ ریال

کتاب حاضر دربردارنده مجموعه‌ای از پلان‌های فضاهای شهری است که در مقیاس یکسان ترسیم شده‌اند. این کتاب شامل یکصد پلان توده- فضا از هفتاد و هشت شهر جهان است که هریک مساحت مشخصی به اندازه نیم‌کیلو متر مربع را دربرمی‌گیرند. در کنار این پلان‌ها، تصاویر و متن، روشن‌گر ابعاد گوناگون نقشه‌های فضاهای شهری برای پژوهشگران است. متن این کتاب درس‌هایی را بیان می‌کند که ممکن است برای هر شهری قابل تعمیم باشد.

انتشار کتاب «عرصه عمومی شهر»

انتشار کتاب «عرصه عمومی شهر»

بخشی از پیشگفتار مترجمان کتاب:
در جهان امروز موضوع طراحی شهری بیشتر از هر زمان اهمیت یافته و در قالب راه حلی برای جهان شهرها به سوی هرچه پیچیده تر شدن حرکت می کند. یکی از وجوه این دانش و هنر میان رشته ای شناخت فضاهای شهری همچون میدان و خیابان است که شالوده و استخوانبندی شهر را شکل می بخشند؛ حرکت انسان شهرنشین را سامان می دهند، عملکردهای گوناگون را در کاربری های مختلف مستقر می سازند و منظر شهری را نظام مند می سازند. طراحی فضای شهری به منظور تعامل و تناسب بیش تر میان فرم و عملکرد به عنوان رابطه ای دوسویه امری سهل و ممتنع به نظر می رسد، که تاکنون  در هیچ قالب و چارچوب متقنی نگنجیده است. آگاهی از این که کدامین راهبرد، راهکار و سیاست برای استفاده در فرایند طراحی شهری بهینه است، آن طور که فضای ناشی از آن  پاسخ گوی نیازهای متفاوت مخاطبان باشد، چالش و مسأله اصلی طراحان شهر است.

بیرونی ترین لایه شخصیت کالبدی هر شهر، سیما و منظر آن است. بسیاری از میدان ها و خیابان ها در شهرهای شاخص دنیا، با شکل و ظاهر خاص در جداره و فرم کلی فضا، شناخته می شوند. ارزش این گونه فضاها در طراحی هماهنگ از نظر فرم، رنگ، مصالح، هندسه و تناسبات، خطوط و افق دید، بازشوها و همچنین توجه به عناصر و جزئیات نهفته است. آن چه در این کتاب توسط اریک جی. جنکینز مورد تأکید قرار می گیرد همانا  رویکردی آگاهانه جهت یافتن چرایی برتری برخی فضاهای شهری با تأکید بر میدان، در بستر روش تحقیق علی-قیاسی و توصیفی-تحلیلی با متنی روان، و استنتاجی کاربردی است که عرصه های عمومی شهرهای جهان را با نگاهی نو می شناساند؛ و از این رو بود که در ترجمه عنوان کتاب “عرصه عمومی شهر” را به عنوان معادل اصلی برگزیدیم.

http://www.ARTCollege.ir

منبع: معمار نیوز

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انتشار کتاب «عرصه عمومی شهر»”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت توسط کانون تبلیغاتی نقطه هنر